Épp azon gondolkodol, hogy milyen domain nevet válassz az új induló weboldalad számára? A tökéletes domain név megtalálása az egyik legfontosabb része a vállalkozásod életében! Ugyanis a legjobb esetben a kiválasztott domain név évekig fogja kísérni a vállalkozásodat.
Az általad választott domain név lesz a vállalkozásod online elérhetősége. Itt fognak megtalálni az új ügyfelek és ide fognak visszajárni a már meglévő ügyfeleid is. Ezt fogják megjegyezni és elmenteni a könyvjelzősávba. Nagy előnyödre válhat, ha a weboldal készítés megelőzőleg jól választasz nevet.
Sok munkát kell beletenni ahhoz, hogy mindenki könnyen megjegyezze és meg is szeresse az új domain nevedet. Viszont vannak nagyon jó eszközök, hogy ezt a folyamatot megkönnyítsék. De előtte ismerjük meg, hogy…
Mihez is kell a domain név?
A domain név, ahhoz kell, hogy rád találjanak az interneten. Ez lesz a weboldalad neve, ezzel lesz összekötve a szerver, amin szerepelni fog a weboldalad tartalma (képek, szövegek elérhetőségek, kinézet, stb).
Milyen részekből áll egy domain név? Vagyis a domain felépítése
Általában a domain nevek 2 fő tagból állnak, az ilyen domain nevekből van a legtöbb. Ritkább estekben 3 tagból, vagy még többől, de ezeknek a száma nagyon elenyésző. Most ismerjük is meg ezeket alaposabban!
Első szintű, másnéven legfelső szintű domain
Az első szintű domainek igazából a domain végződések. Ilyenek például a . hu vagy a .com, de itt Európában elterjedt még a .eu is. Ezek fogják a legkisebb nehézséget okozni a domain név választás során.
Annyi probléma lehet ezekkel a végződésekkel, hogy az a végződés már nem elérhető, amit kinéztél magadnak.
Második szintű domain – ez a legérdekesebb
A második szintű domain a legérdekesebb és izgalmasabb domain, ugyanis nagy valószínűséggel ezért olvasod ezt a cikket. Ennek a domain kiválasztás okozza a legnagyobb kihívást. Ez a legfelső szintű domaintől balra helyezkedik el: bkrisa.com. Így ketten alkotnak egy működő egységet.
A második szintű domain leggyakrabban a cég, vállalkozás nevét vagy márkanevet szokta magába foglalni. Viszont nem mindig ez a legjobb megoldás.
Harmadik szintű domain, azaz aldomain
A végén a harmadik domain, másnéven az aldomain helyezkedik el. A második szintű domaintől balra található. Az aldomain létrehozása a második szintű domain tulajdonosa kezében van. Magyarán, ha tulajdonodban van bármilyen végződésű domain, akkor könnyedén létrehozhatsz új aldomaineket.
Általában ezeket olyankor szokták, amikor például egy vállalkozás blogot indít egy külön álló aldomainre vagy egy weboldalnak külön shoprészlege lesz. De igazából ez a weboldal is egy aldomainen működik web.bkrisa.com.
A legfontosabb rész:
Domain név kiválasztása
Mutatok néhány tippet a tökéletes domain név megtalálásához!
Legyen rövid
A rövid domain neveknek az az előnye, hogy könnyebben megjegyezhetők és kisebb az esélye, hogy elgépelik. Arra figyelj oda, hogy 15 karakterszám alatt legyen a domain neved hossza, mivel ez még a megjegyezhetőség és a gépelhetőség határán van. Efölött már nem szívesen gépelnek az emberek.
A főkulcsszavaidat használd domain választáskor
Az ötletelgetés elején érdemes a vállalkozás nevével gondolkodni és abból kiindulni. Majd jöhet hozzá a főszolgáltatásod neve, és a hozzákapcsolódó szavak. Nagy segítségedre lehetnek a Google Ads kulcsszótervezője és Keyword Tool kulcsszótervező is.
Ha eznek a segítségével sikerült összeraknod egy domain nevet, ami valóban tükrözi a vállalkozásodat, akkor már nagyon jó úton haladsz.
Legyen érthető
Nagyon fontos, hogy mindenki egyszerűen megértse és könnyedén meg is jegyezze a weboldal címét. Igyekezz arra, hogy nyelvtani fordulattól mentes nevet válasszál. Nem kell nyelvtörőnek lenni a domain nevednek.
Különleges karakterek hanyagolása
Érdemes elhagyni a kötőjelek használatát a domain nevekben, mivel a gépelést és a kiejtést is nagyban megnehezítheti. Személy szerint nekem még 1 kötőjel belefér, de ennél több már túlzás.
A számokat is hanyagoljuk, hacsak nem rendelkezel egy ismert, számnevet is tartalmazó márkanévvel.
Ékezetes betűket pedig Tilos használni! A domain nevekben csak az angol abcben szereplő betűket lehet használni. Mert különben a domain neved egy hosszas számkód lesz, ami csak elijeszti a weboldal látogatókat és nem kelt bizalmat bennük.
Figyelj a jogi szempontokra
Nagyon nem ajánlott olyan nevet választani, amelyik kicsit is hasonlít valamelyik nagy márkanévre. Akkor lehet ebből nagy probléma, amikor már egy szépen bejáratott nagy weboldalad van és olyankor perelnek be tiltott márkanév birtoklásért.
Miután úgy érzed, hogy megtaláltad a tökéletes domain neved a vállalkozásod számára, akkor érdemes átböngészned a Google-t, hogy találsz-e erre a márkanévre hasonló márkát. (Plusz utánajárási lehetőség a közösségi média felületeken és a nagyobb cégjegyzéken is, csak hogy biztosra menj.)
Extra tippek domain név választáshoz
Próbálj ki domain név generátort
Mikor már összegyűjtöttél néhány kulcsszót a vállalkozásoddal kapcsolatosan, akkor jöhet az ötletelgetés. Viszont nem mindig jön meg a megfelelő ihlet. Ilyenkor kérhetsz segítséget különböző domain név generátortól. Mutatok is párat: domainwheel.com és nameboy.com. Ezeknek a segítségével könnyebben találsz jó ötlelteket.
Ingyenes domain név lehetőség
Van több olyan tárhelyszolgáltató, akiknél van lehetőség ingyenes domain szerzésre, ha egy nagyobb tárhelyre fizetünk elő náluk. Ilyen szolgáltató például a Sybell.hu, náluk a 6 GB-os táhelyhez jár 1 db .hu .com .net .org vagy .eu-s domain.
Domain végződés kiválasztása
Ma már az a szerencsénk van, hogy rengeteg domain végződésből választhatunk, mint évekkel ezelőtt. De sajnos a legjobb neveket sajnos nagy eséllyel már lefoglalták.
.hu, .com vagy .eu?
A nagy választéknak nem csak előnye van, de hátránya is. A hátránya, hogy nem tudjuk melyiket is válasszuk a sok lehetőség közül. Annyi lehetőségünk van, hogy csak belefáradunk a keresgélésbe.
De nem érdemes sokáig keresgélni! A legjobb választás mindig a már bevált dolgok, ezek pedig a .hu, .com és a .eu végződések, itt Magyarországon.
Melyik domain és tárhely szolgáltatót válasszam?
Rengeteg lehetőségünk van remek domain és tárhely szolgáltatót találni. Sok szuper szolgáltató van az egész világban és Magyarországon is. Ezek közül mutatok párat, akiket tudok ajánlani!
Magyar tárhely szolgáltatók:
Külföldi szolgáltatók:
Budai Kristóf
Helló, Budai Kristóf vagyok, WordPress weboldal készítő. A célom az, hogy mindenkinek profi és jól működő weboldala legyen. Ezért is írom a weboldal készítés blogot, hogy minél több embernek tudjak segíteni.
Ha személyes segítséget szeretnél kérni, akkor ITT TUDSZ JELENTKEZNI!